Güncel Nedir ?

Mucizevi meyve hurma

Mucizevi meyve hurma: Hurma, sekiz bin yıldır bilinen sıcak iklimlerde yetişen bir meyvedir. Yetişirken fazla suya ihtiyaç duymaktadır. Sıcak iklim şartlarında yüksek oranda su ile yetişen hurma tek başına insanın ihtiyaç duyduğu bir çok besini içerisinde barındırmaktadır.

kolestrol muhtevasında bulunmamakta olup vücudumuzun çalışmasında elzem olan 15 farklı minerali, A ve C vitaminleri, B vitamini türevleri, folik asit, karbonhidrat, lif ve protein içermektedir. Hurma için bilim kurgu filmlerindeki her şeyi içerisinde bulunduran gıda kapsüllerinden farkı bulunmamaktadır.

Mucizevi meyve hurma

Vitamin ve mineral desteği olarak Hurma,

100 gram hamsi 108 kalori,100 gram yağsız kırmızı et 150 kalori, 100 gram hurma ise 300 kaloridir. Hurma tam bir enerji deposudur.halsizlik, yorgunluk hisseden, ağır işlerde çalışan insanlar için etkin olarak kullanılabilir. Son yıllarda yaygınlaşan yapay gıda takviyeleri yerine kullanılabilecek doğal bir gıda takviyesidir.

Özellikle gebelikte annelerin ve bebeklerin ihtiyaç duydukları mineral ve vitaminleri karşılamak için alınan yapay destekler yerine, hurma bu eksikliği karşılamaktadır. günde 5 hurma bir kadının günlük ihtiyacı olan demirin %10 unu karşılayabilmektedir.

Özellikle anne karnındaki bebeğin “nöral tüp defekti”ne karşı korunabilmesi için gereken folik asit vitamini humada bol miktardadır. Modern tıpta doğumu kolaylaştıran ilaç olarak kullanılan Oksitosin hurmada bol miktarda bulunmaktadır. bu hormon doğumdan sonrası içinde önemlidir. Süt salınımını artırması nedeniyle emziren annelerin bolca tüketmeleri gerekmektedir.

Hurma lifli bir meyve olması nedeniyle sindirim sistemi sağlığı için önemlidir, günlük 100 gr hurma vücudun ihtiyacı olan lif miktarının %30 unu karşılamaktadır. Lifli besinler bağırsakları artık maddelerden arındırır, hazmı kolaylaştırır, bağırsakları kanserden korur.

Hurmanın mucizevi olmasının sebebi,

Hurmanın sağlıklı ve yüksek oranda kullanılabilmesi için aç olarak tüketilmelidir. Hurmanın tekli sayılarda tüketilmesi Resulullah efendimiz’in  (S.A.V) fiili ve kavli sünnetidir. Bunun sebebi olarak;  tek sayılarda tüketildiğinde karbonhidratlara dönüşerek enerji verdiği ve karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu olduğu, çift sayılarda tüketildiğinde ise yağa dönüşerek safrayı ve karaciğeri yorduğu düşünülmektedir.

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.