Nasıl ?

Karpuz çekirdeğinin faydaları

Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Hangi vitaminleri içeriyor? Karpuz sadece yazın tüketilen bir Meyve olmaktan ziyade, kabuğundan çekirdeğine kadar faydalanılabilir bir meyvedir.

Karpuz çekirdeği yağ asitleri, önemli proteinler, magnezyum, potasyum, manganez, demir, çinko, fosfor gibi mineraller ve tiyamin, niyasin ve folik asit içerir.

A vitamini ( karotenoidler ), C vitamini, pantotenik asit, bakır, biyotin, potasyum, B1, B6 vitaminleri ve magnezyum deposudur.

Karpuz çekirdeğinde ilk defa karpuzdan elde edilen bir amino asit olan “citruline” vardır. Bu amino asit güçlü bir antioksidandır ve damar sertliği, hipertansiyon, anjin ve ereksiyon problemi üzerinde olumlu etkisi vardır. İlave olarak damarların genişlemesine de yardımcı olur.

Böbrek ve idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcıdır. Böbrek taşlarından ve kumlarından kurtulmak için karpuz çekirdeklerinden çay yapılabilir.

Karpuz çekirdeğinin faydaları

Karpuz çekirdeğinin faydaları

Karpuz çekirdeklerinden en iyi faydayı sağlamak için pişirebilir, öğütebilir, veya kavurabilirsiniz

Uygulama:

20-30 karpuz çekirdeğini öğütün ve 2 litre suda 15 dakika pişirin. Bu çayı 2 gün için ve sonra 1 gün ara verin.

Bir kaç hafta bu yöntemi uygulayabilirsiniz, unutmamanız gereken konu  her 2 günden sonra 1 bir gün ara vermelisiniz.

 

Karpuz çekirdeğinin faydaları

 1. Kalp sağlığı için,

Karpuz çekirdeği kalp için çok önemli olan magnezyum içerir. Ayrıca kan basıncını dengeler ve metabolik fonksiyonları arttırır. Kalp hastalıklarını ve tansiyonu önlemek için karpuz çekirdeklerini daha sık tüketebilir siniz.

 1. Yaşlanma için,

Antioksidan özelliği ile erken yaşlanmayı önler, cildi güçlendirir ve sağlıklı bir görünüm verir.

 1. Akne tedavisi için,

Bir parça pamuğu karpuz çekirdeklerine batırın ve aknelerin üzerine sürün. Ölü hücreleri ve kiri de söker atar. Karpuz çekirdeği yağı tüm cilt türlerine iyi gelir ve cilt sorunlarının tedavisinde yardımcı olur.

 1. Güçlü saçlar için,

İçerdiği protein ve amino asitleri saçları güçlendirir. Kavrulmuş çekirdekler bakır içerdiği için saçları daha parlak yapar. Saça rengini veren pigment “melanin”dir.

 1. Kafa derisi kaşıntısı için

Yumuşak yapısı karpuz çekirdeği yağının kolay emilmesini sağlar. Kuruyan ve kaşınan kafa derisini nemlendirmek için her gün kullanılabilir.

 1. Zarar görmüş saçlar için,

Karpuz çekirdeği saçların zarar görmesini engelleyen önemli yağlar içerir.

 1. Kan basıncı ve koroner kalp rahatsızlığı için,

Arginin koroner kalp rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur ve kan basıncını dengeler. Damarların daralmasını engeller.

 1. Bağışıklık sistemi için magnezyum deposu,

Karpuz çekirdekleri mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Bu mineral buğday, pirinç, yulaf ve kakao tozunda da bulunur. Pantotenik asit veya B5 vitamini de diyebiliriz, karbonhidratların enerjiye dönüşmesinden sorumludur.

Magnezyum çokluğu vücut fonksiyonlarını destekler. Kan basıncını dengeler ve kalbin normal çalışmasını sağlar.

 

 1. Beriberi tedavisi için,

B6 vitamini eksikliği beriberi denen hastalığın belirtilerinin görülmesine neden olur. B6 karbonhidratların enerjiye dönüşmesine destektir.

 1. Önemli amino asitler

Vücut fonksiyonlarının yerine gelebilmesi için arginin ve lisin gibi amino asitlere ihtiyaç duyar. Lisin,  daha güçlü kemikler ve dokular için gerekli olan kalsiyumun vücut tarafından alımını arttırır.

 1. Doymamış sağlıklı yağlar

Karpuz çekirdeğinin %80’i doymamış sağlıklı yağlardan ve omega 3 yağlarından oluşur. Bu çekirdekler ekstra kalori üretmeden vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Beslenmenize karpuz çekirdeğini de dahil ederek günlük ihtiyacınız olan sağlıklı yağların yarısını almış olursunuz.

 1. Saçlar ve tırnaklar

Protein saçları güçlü ve parlak tutar, tırnakların uzamasını hızlandırır.

 1. Ödemin atılması için

1 çay kaşığı kurutulmuş ve öğütülmüş karpuz çekirdeğini, 1 çay kaşığı bal ve 3/4 su bardağı sıcak suya katın. Sıcak ve tatlı iksirinizi günde 2 kere içerek ödemden kurtulun.

 1. Erkek doğurganlığı için,

Karpuz çekirdeğindeki likopen güçlü bir antioksidandır ve eski zamanlardan bu yana erkekler cinsel güçlerini arttırmak için kullanır.

 1. İyileşme

Beslenme düzeninize karpuz çekirdeklerini ekleyerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bir kaç gün içinde farkı hissedersiniz. Hafıza problemi yaşayan kişilere özellikle önerilir.

 1. Şeker hastalığı için,

Bir avuç karpuz çekirdeğini 1 litre suda 45 dakika bekletin. Bu doğal tedavi edici karışım şeker hastalarına iyi gelecektir ve hastalığın ilerlemesini kontrol edebilirsiniz.

 1. Cilt nemlendirici

Yumuşak ve nemli bir cilt için ihtiyacınız olan şey yağ asitleridir. Karpuz çekirdeklerini cilt problemlerini ve sivilceleri önlemek için kullanılabilir.

 1. Siyah saçlar

Karpuz çekirdeği, vücutta melanin oluşmasını sağlayan bakır ve diğer mineralleri içerir. Melanin saça rengini veren pigment olması nedeniyle karpuz çekirdeğinden alınabilir.

 1. Kırık saçlar

Yağ asitleri saçları besler ve daha güçlü yapar. Saç kırılmalarını önlemek için ihtiyacını olan şey de budur. Karpuz çekirdeği yağını istediğiniz bir taşıyıcı yağ ile birleştirin ve bu karışım ile haftada bir kafa derinize masaj yapabilirsiniz.

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.