Güncel Nasıl ?

Evde doğal sirke nasıl yapılır

Evde doğal sirke nasıl yapılır?

Sirke yapımından evvel sirke hakkında tekrar kısa bir hatırlatma yapalım,

Eski tıpta ilaç olarak kullanılan sirke sofralarımızın vazgeçilmez gıdalarından idi, dedelerimiz, ninelerimiz eskiden doğal olarak yaptıkları sirkeyi sofralardan eksik etmezlerdi. Sanayileşme ile beraber sirkede bir çok gıda gibi doğal imalattan uzaklaşarak bazı kimyasal işlemlerden geçip yapay sirke olarak raflardaki yerini aldı. Bu durum doğal ilaç özelliğini de azaltmış oldu. Bu nedenle bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk.

Aşağıda tarifini vereceğim sirke doğal fermantasyon olarak evinizde yapıp gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Sirkenin “şifa verici” özelliğinden sonuna kadar yararlanabilmeniz için mutlaka ev sirkesi kullanmalısınız. Sirkenin şifası içerisinde bol miktarda potasyum ve elma asidine bağlıdır. Sirke sindirimi kolaylaştırır, trombosit üretimini normalleştirir, kanı inceltir, kansızlığa faydalıdır, ateş düşürücüdür, sinirleri yatıştırır, kan dolaşımını da düzenler.

Sirkeyi derinize de uygulayabilirsiniz. Saçları canlandırır , parlaklık verir , saç dökülmesini önler, Ev temizliğinde de faydalıdır. Çamaşırların çabuk yıpranmasını engeller, bulaşıkları parlatır. Toz alırken kullanılan sirkeli su temizlenen yüzeyin kir tutmasını geciktirir.

Sirkenizin keskin olması için bir miktar bal katabilirsiniz (1lt/1çorba kaşığı). Bal yerine sirke anası kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

Doğal Elma (kabuklu)
İçme suyu
Bal veya Sirke Anası

Elma Sirkesi Yapımı:

Doğal elmalarınızı yıkamadan dörde bölüp çekirdek kısımlarını kesip alın.

(Elmaların kabuğundaki yararlı bakteriler sirkenin mayalanmasında etkili olması nedeniyle yıkanmaz. Yıkanan elmadaki bakteriler yaklaşık 3 saat gibi bir sürede yeniden oluşabilir.)

Böldüğünüz elmaları 5lt lik kavanoza yerleştirin. Elmalar kavanozun yarısına yakın doldurmalı.
kavanozun üst kısmı boş kalacak şekilde içme suyu ile doldurun. bir miktar sirke anası veya 3 çorba kaşığı doğal bal koyun.
Sirkenin kapağını biraz hava alacak şekilde kapatabilirsiniz (kapak yerine temiz pamuklu tülbent bezi kullanabilirsiniz) kavanozu karanlık, ılık bir ortamda yaklaşık iki ay bekletebilirsiniz. Kavanozun Çevresinde sirke sinekleri oluşur ve sirke kokusu gelmeye başlar ise sirkeniz fermente olmuş anlamına gelir.
Sirkeyi süzerek elma posalarını atabilirsiniz. Kavanozunu yıkamadan süzülen sirkeyi tekrar kavanoza doldurun. İçine 2 çorba kaşığı bal katıp kapağı kapatarak serin bir ortamda beklemeye bırakarak arada bir kontrol edin, keskinleştiği zaman doğal sirke hazır demektir. Sirke bekledikçe keskinliği artar. Etkisi de bu bekleme süreciyle orantılıdır.
en son ki işlemlerde sirkenizin üzerinde beyaz bir tabaka oluşur . Buna ‘sirke anası’ deniyor. Sirke anasını maya olarak kullanabilirsiniz. Sirke mayası olarak kullanacağınız bu madde uzun ömürlü değildir, uzun süre beklemez.

 

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.